Renata Šarjaková, 28. únor 2006
Odraďte zloděje
Způsoby, jak zabránit zlodějům vstup na farmu, omezení aktivity zlodějů. Senzory, kamery, ceny.

Nic nezabrání zlodějům od vstupu na farmu, aby ukradli co se dá, ale jsou určité systémy, které mohou značně tuto jejich aktivitu omezit.

Prevence by mohla být ideálním řešením. Ale ve skutečnosti žádné bezpečnostní opatření včetně drátěných plotů pravidelně kontrolovaných bezpečnostní službou a hlídacími psy nezastaví většinu odhodlaných zlodějů. Lepší výsledky byly dosaženy osvětlením dvorů a dalších inkriminovaných míst, zavedením alarmů a kamer, které zaznamenávají každého vstupujícího. Kde je to možné, vyplácí se instalovat mohutné zdi nebo jinou fyzickou bariéru, která může být efektivní v bránění snadného vstupu a výjezdu ze silnice, dokonce i když nezabrání přístupu z pole.

Posuvná vrata nabízejí větší bezpečnost než otočná. Ale magnetický zámek lze snadno překonat. Makety kamer mohou být stejně účinné jako pravé. Pravé kamery se záznamem jsou velice účinné a v poslední době byly hodně zdokonaleny. Ale získat skutečně kvalitní snímek vyžaduje dobré osvětlení v noci. Halogenová lampa osvítí prostor intenzivněji než klasická. Kamery mohou být statické nebo otočné s automaticky pracujícím zoomem. Mohou být rovněž vybaveny infračerveným systémem vidění.

Do systému bezpečnostních opatření patří alarm, který se ve Velké Británii prodává za 210 GBP. Je opatřen pasivním infračerveným senzorem (PIR), který bezdrátovým způsobem vysílá signál do vzdálenosti až 400 m. Kdokoliv projde nebo projede vozidlem v jeho dosahu, aktivuje jeho činnost. Jestliže požadujete širší rozsah s dokonalejšími senzory, musíte zaplatit 600 GBP.

Základní jednotka je obvykle situovaná na farmách. Zachycuje signály ze senzorů ve zvukové nebo světelné podobě nebo na mobilním telefonu. Levnější jednotka, která stojí kolem 85 GBP, může obsluhovat několik senzorů. Dražší, 14kanálová jednotka stojí 199 GBP.

Mnoho firem nabízí senzory. Alarmy pro zemědělské senzory stojí 129 GBP. Mohou se instalovat na ptačí budku nebo kus drenážní trubky. Jejich dosah je 500 m. Energetický příkon je nízký a tak baterie má životnost 9 až 12 měsíců. Kromě senzorů reagujících na pohyb se používají i senzory citlivé na kouř, vibrace, oheň nebo mráz aj.  Další druh senzorů se používá na větší vzdálenosti, ale musí být připojen na elektrickou síť.

Kamery jsou vítanými pomocníky. Mohou pracovat pouze když jsou napojeny na elektrickou síť nebo na dobíjenou automobilovou baterii. Ve Velké Británii se nabízejí kamery napájené i bezdrátově. Nejlevnější se zástrčkou do počítače stojí 145 GBP. S větším dosahem je nabízen model Omnisight CCTV za 300 GBP. Jedním problémem u kamer je to, že vyžadují elektrický příkon ze sítě nebo často nabíjený akumulátor. Proto nemohou být nebo jen s obtížemi používány na odlehlých místech bez elektrického proudu. Je třeba se rovněž zamyslet nad tím, že záznamy z kamer je třeba soustavně sledovat a vyhodnocovat 24 hodin denně. Proto se doporučuje zakoupit ještě program, který aktivuje kameru pouze tehdy, jestliže zaznamená nějakou aktivitu.

Obr. Typy senzorů a kamery

Fmrs Wkly, 143, 2005, č. 24, s. 62 - 63    Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 009
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář