apic-ak.cz, 26. únor 2006
Po informacích je hlad

Změny ve společné zemědělské politice Evropské unie, s tím spojená modifikace národních dotací a vývojové trendy, které budou ovlivňovat ekonomiku zemědělského podnikání – to všechno je příčinou velkého zájmu odborné veřejnosti o školicí programy, semináře a konference. Z velké části je pořádá Ústav zemědělských a potravinářských informací.

Ředitel Ústavu zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI) Ing. Josef Vozka si velice cení spolupráce s Agrární komorou ČR, neboť říká: „Přednáškové sály jsou díky vzájemné spolupráci neustále plné. Hlad po informacích je u zemědělců velký a vidíme to i na vyšší sledovanosti našich webových stránek Agronavigátor“.

Podnikatelé chtějí prognózy cen

Zatímco nyní se nejvíce diskusí odvíjí na téma podpor z programu Podpory venkova a multifunkční zemědělství, s Josefem Vozkou jsme hovořili i o potřebě odborných informací obecně. „Vím, že podnikatelé by uvítali spíše prognózy, cenový vývoj a poradenství pro období, která teprve přijdou, a ne pouze statistiku toho, co se již odehrálo,“ uvedl.

Kdo byl na odborné stáži v Americe, jistě si všiml tamního způsobu přenosů informací. Jednak jsou pro zemědělce zřízeny stálé informační linky s určitým typem poradenství. Dále existuje prognózování cen nejméně na půl roku až rok dopředu. U nás kupříkladu Zelená zpráva vychází na podzim určitého roku a přináší výsledky za uplynulý rok. Komoditní studie jsou nejméně měsíc staré. Ohlížejí se zjednodušeně řečeno zpět namísto toho, aby se z nich zemědělec dozvěděl, jak svou produkci zpeněží v době sklizně a měl zprávy o cenách v předstihu.

Odborníci čekají na zadání z praxe

„Mám ještě z Iowské zemědělské univerzity tyto zprávy a informace schované. Jsou stručné a jasné. Žádné spekulace, ale holá ekonomická fakta, která farmáře nejvíc zajímají. Ani u nás by to neměl být problém. Máme Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky, Zemědělské univerzity a je tu Ústav zemědělských a potravinářských informací. Zadání by měla dát různá zemědělská uskupení jako jsou Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Sami zemědělci by měli jasně definovat, co by chtěli a my jsme schopni na jejich poptávku reagovat,“ soudí Vozka.

Zdůraznil nutnost informačního propojení s regiony, aby existovala zpětná vazba a tok informací neprobíhal pouze jednosměrně. Proto by měl stoupnout význam Krajských informačních středisek (KIS). I tam je možné získat řadu informací a ÚZPI je jejich významným zdrojem. Několik let již funguje na ÚZPI linka odpovědí na jakékoli resortní dotazy telefonem nebo e-mailem. Zvláště u aktuálních otázek bezpečnosti potravin chceme více propagovat službu Infopultu. Náš ústav by měl být centrem veškerých toků informací o potravinových rizicích. Odborná i laická veřejnost může naším prostřednictvím, kromě jiného i na našich webových stránkách informačního centra Bezpečnosti potravin, získat odpovědi od odborníků, vědeckých i dozorových orgánů. „První nejbližší kampaň proběhne na jaře v rámci týdne bezpečnosti potravin,“ řekl Josef Vozka.Ústav, který řídí, by se měl vyjadřovat i k ochranným známkám, zásadám propagace potravin a zemědělských produktů a k řadě dalších věcí souvisejících s produkcí a výrobou českých zemědělců a potravinářů.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 001
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář