apic-ak.cz, 19. únor 2006
Farmáři dodržují opatření vůči chřipce bez větších nedostatků

Státní veterinární správa zatím nezaznamenala u chovatelů žádné větší nedostatky v dodržování mimořádných opatření, která byla nařízena proti zavlečení ptačí chřipky. Uvedl to mluvčí SVS Josef Duben s tím, že veterinární inspektoři chovy průběžně kontrolují. Za nedodržení stanovených opatření hrozí v krajním případě pokuta až milion korun.

Od čtvrtka platí pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích, chovatelé ho musí splnit nejpozději do konce února. Dále mají povinnost chránit chovy před vniknutím ptactva, tedy například zasíťovat okna a větráky. Musejí také informovat veterináře při podezřelých příznacích - nižším příjmu potravy a vody v chovech, úbytku snášky vajec nebo vyšší úmrtnosti.

Rozhodující část domácí produkce drůbežího masa tvoří kuřata a jejich výkrm je soustředěn do krytých hal; podobně je tomu u krůt. V produkci vajec je farem s výběhy jen minimálně.

Podle ředitele Městské veterinární správy v Praze Antonína Kozáka se zákaz venkovního chovu obtížněji provádí u vodní drůbeže. Technických řešení je ale řada, dodal. Veterinární správa navíc může povolit výjimku, pokud chovatel zajistí, aby nebyl možný kontakt volně žijících ptáků s krmivem, či vodou určenou pro drůbež.

"Chovatelé jsou celkem ukáznění a berou to vážně, protože je ohrožena jejich existence," řekl šéf Krajské veterinární správy v Ostravě Jaromír Polášek. Producenti drůbeže se podle něj snaží vést pečlivou evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních zákrocích, zakrývají sítěmi okna a větrací otvory. Stoprocentní obrana před smrtícím virem H5N1 ale není.

Ani jihočeští veterináři zatím u velkochovatelů drůbeže nezjistili vážné nedostatky při dodržování mimořádných veterinárních opatření. "Chovatelé to berou vážně. Už se hlásí někteří, kteří potřebují výjimku," řekl šéf Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba. Veterináři se podle něj chystají prověřit také pohotovostní plány zpracovatelů drůbeže.

Někde už mimořádná opatření připravují. Například pracovníci Blatenské ryby, která se věnuje i chovu domácích kachen, počítají se zastřešením krmiva, napájení a se zvýšenou dezinfekcí.

V Pardubickém kraji nejsou podle veterinářů žádné velkochovy drůbeže pod širým nebem. "Poslední dva chovy kachen byly uzavřeny před dvěma lety do hal," uvedl pracovník krajské veterinární správy. Žádné početnější úhyny ptactva v kraji nejsou podle něj zatím známy. "Veškerou drůbež máme v uzavřených halách bez oken, nikdy nebyla venku," poznamenala pracovnice společnosti Mach Drůbež z Litomyšle na Svitavsku.

Ptačí chřipka se šíří Evropou a podle ornitologů je pravděpodobné, že se brzy vyskytne i v České republice. Nebezpečný virus byl potvrzen například v Německu, Rakousku, Itálii, ve Slovinsku a nově i v Maďarsku.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 006
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář