apic-ak.cz, 20. únor 2006
Odškodnění s otazníkem

Na tiskové konferenci s aktuálním tématem k ptačí chřipce se novináři ptali jak zástupce z firmy Xaverov, tak producenta drůbeže ze Střížova a ředitele Městské veterinární správy Praha Antonína Kozáka, kdo bude případně kompenzovat ztráty vzniklé touto chorobou. Mlčení vyjadřovalo určitou nejasnost.

Nikdo zatím přesně nestanovil , kdo a do jaké výše bude hradit ztráty jak producentům tak zpracovatelům.  I Evropská komise se k tomu problému, který hýbe Evropou, staví zdrženlivě a její úředníci se netají tím, že peněz je málo a bude se i v této oblasti šetřit.

Evropská komise dala  najevo chovatelům drůbeže, potýkajícím s poklesem poptávky kvůli ptačí chřipce, že má jen velmi omezené možnosti, jak jim pomoci. "Pokud klesá odbyt a ceny, komise nemůže nic dělat. Nelze kompenzovat ztráty způsobené poklesem důvěry spotřebitelů," uvedl Michael Mann, mluvčí komisařky pro zemědělství Mariann Fischerové-Bölová. Do úvahy by mohly připadat jen exportní dotace, aby odlehčily dopadům z domácího trhu.

S poskytnutím případné státní pomoci chovatelům by nejprve musel souhlasit Brusel; bez požehnání EK lze přiznat jen velice omezenou pomoc do výše 3000 eur (necelých 90.000 korun) v průběhu tří let. Pokud by členský stát chtěl jít nad tento rámec, musel by nejprve požádat EK o souhlas. "Platí striktní pravidla, kupříkladu by chovatel musel prokázat, že vinou nemoci přišel přinejmenším o 30 procent svých příjmů," konstatoval mluvčí.

Jinak je situace obdobná jako během tzv. nemoci šílených krav (BSE), kdy bylo možné poskytnout dílčí odškodnění farmářů jen za vybití stád, kde choroba propukla. "Jedině v případě, že by chovatel musel zlikvidovat svou drůbež a vejce, bychom mohli zasáhnout," připustil Mann. V takovém případě by společná pokladna mohla uhradit až polovičku odškodnění.

Ale v Evropské unii až dosud zůstávají případy ptačí chřipky izolované jen na volně žijící ptactvo, virus se dosud nepřenesl do chovů drůbeže, které by bylo nutné zničit. A tedy ani žádný členský stát se neobrátil na Brusel se žádostí o povolení státní pomoci. Nicméně Řecko a Itálie již požádaly, aby tato otázka byla nastolena na pondělní schůzce ministrů zemědělství EU.

Navzdory ujišťování evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markose Kypriana, že se Evropané nemusí bát drůbežího v obchodech, v Itálii klesl prodej po výskytu ptačí chřipky u divokých labutí až o 70 procent. Na českém trhu, kde spotřeba na osobu překračuje evropský průměr, se zatím projevily jen první známky poklesu cen.

Očekává se, že veterinární experti "pětadvacítky"  v Bruselu schválí opatření počítající se zničením drůbeže a vajec v chovech, pokud by se mezi ně ptačí chřipka přenesla. EU zatím potvrdila zákaz dovozu drůbeže a drůbežích výrobků z Bulharska, kde se minulou sobotu nebezpečný virus H5N1 také vyskytl u uhynulých labutí.


Hodnocení => průměr 113
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář