apic-ak.cz, 10. únor 2006
Zemědělská půda v EU mizí

Evropa má různé politiky ve vztahu k zemědělské půdě. Co je překvapující, že země, které si říkají liberální, mají politiku, která velmi ochraňuje užití zemědělské půdy. To platí především pro Británii. Ale většina ostatních zemí umožňuje poměrně snadno změnit užití půdy. A Francie není ani zde výjimkou.

Odbory a zemědělské organizace velmi často kritizují slabosti veřejné politiky, která příliš nebrání ztrátám půdy ve prospěch urbanizace. Tento problém byl mimo jiné diskutován v loňském září na kongresu Safer. Ukazuje se, že Rakousko má stejné problémy jako Francie, především v oblasti Tyrolska. Mezi 2001 a 2005 se zde zvýšil rozsah měst o 7%.
V Holandsku je tlak neuvěřitelně velký. 16 miliónů obyvatel žije na stejném území se 14 mil vepřů a 125 mil kuřat. Ceny půdy jsou mezi 20 – 40 000 €. Mají sice plán rozdělení půdy pro rozvoj venkova, ale to nestačí snížení tlaku.

5 miliónů Dánů má 26 mil vepřů, ale v Dánsku existuje velmi dobrý systém řízení půdy, pomocí dokonalého systému daní, hlavně pokud by vlastníci chtěli provést změnu užití půdy. A nyní chtějí navíc zavést novou politiku prostředí, což povede ke snížení intenzity užití.

A francouzská studie se zabývá rovněž Maďarskem. I zde jsou velmi významná omezení. Od platnosti zákona z 1994 se investice nezemědělského původu mohou provádět jen výjimečně.

A až do 2011 je zákaz prodat půdu cizincům. Protože cena půdy je mezi 1400 a 1600€/ha říká Viktoria Pallagra, zemědělská atašé . V Maďarsku je půda považována za národní dědictví, které se musí chránit.

Slovinsko nepřijalo žádná zvláštní opatření a tempo ztráty zemědělské půdy je alarmující.
Po dobu 12 let, mělo Slovinsko velmi liberální vládu, která neudělal žádnou politiku na ochranu půdy, říká poradkyně Mze Milena Smit. To se změnilo před rokem a ministerstvo připravuje nový legislativní rámec. Prostor a půda je celoevropským problémem, říká představitel FNSafer, André Thévenot. Musíme analyzovat politiku všech zemí a porovnat jejich přednosti a slabosti.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení => průměr 124
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář