Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 3. listopad 2008
Konference hledá efektivní nástroje na tvorbu zemědělské politiky
Konference hledá efektivní nástroje na tvorbu zemědělské politiky
Tvorba efektivní zemědělské politiky – takové téma nese dnešní seminář pořádaný ministerstvem zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v rámci příprav na naše nadcházející předsednictví EU. Na semináři vystoupil ředitel Direktorátu OECD pro obchod a zemědělství a přední světový zemědělský ekonom Stefan Tangermann, velvyslanec ČR při OECD Karel Dyba a další.
Seminář zahájil náměstek ministra zemědělství Jiří Urban. Podle něj k uspořádání semináře vedlo hned několik důvodů: Společná zemědělská politika prochází zdravotní prohlídkou, tzv. Healthcheckem, který má členským státům pomoci najít její životaschopný model v dlouhodobé perspektivě. Dalším důvodem je podle náměstka půlroční předsednictví, určitou reflexi našeho fungování v rámci komunitárních struktur. „A to vše v období, kdy je světová ekonomika vystavena nevyzpytatelným turbulencím a my potřebujeme hledat odpovědi na to, jak se tyto otřesy promítnou v zemědělství po celém světě, jakých principů se unijní zemědělská politika má držet a které naopak vyžadují revizi,“ uvedl náměstek Urban.Zde právě přichází podle náměstka ke slovu expertíza OECD, renomované organizace, jejíž multidisciplinarita, nestrannost a odbornost může více než kdy jindy do této debaty přispět. „V této souvislosti si také nesmírně ceníme našeho členství v OECD, které je mimochodem dvakrát tak dlouhé než v Evropské unii,“ dodal náměstek Urban.
Ačkoliv existují i studie, jak by vypadal agrární trh v dokonale liberalizovaném prostředí, nebo s podporami sníženými třeba na polovinu, podle Stefana Tangermanna do zemědělství nějaké peníze nejspíš vždy poplynou. OECD rozhodně nechce rušit zemědělské politiky, chce ale, aby vlády jednotlivých států i EU jasně deklarovaly své priority v sektoru zemědělství a našly pro ně ty nejefektivnější nástroje, aby tedy podpory a vůbec celá Společná zemědělská politika byly výrazně cílené. Proti tomu do určité míry stojí unijní princip rovného přístupu a podle Tangermanna je tedy třeba tyto dva postoje pečlivě vyvážit.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Hodnocení
=> průměr 094