- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Health check je pro Česko klíčový
Jako příští předseda Rady pro zemědělství a rybářství vystoupil včera ministr zemědělství Petr Gandalovič v Zemědělském výboru Evropského parlamentu k tolik očekávanému výsledku kontroly fungování společné zemědělské politiky – health checku. Paralelně pak probíhají jednání členských států o finální podobě health checku na úrovni náměstků ministrů zemědělství. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
„Výsledek health checku je pro ČR klíčový zejména pokud jde o modulaci (převod prostředků přímých plateb ve prospěch rozvoje venkova. Pokud by prošel návrh na škrty podle velikosti farem, ČR by na něj doplatila nejvíce a naši zemědělci by byli na unijním trhu znevýhodněni,“ řekl ministr Gandalovič.První jeho náměstek Ivo Hlaváč ho doplnil: „Zaměříme se na klíčové priority health checku, což je pro nás hlavně otázka progresivní modulace. Dosáhnout konstruktivní dohody bude ode všech členských států i Evropského parlamentu vyžadovat kompromisní přístup. Za stávajícího rozložení sil se zdá reálné, že dva měsíce před rozhodující diskusí jí můžeme dosáhnout.“
Co se týká opatření, která by mohla být financována z progresivní modulace, navrhují některé státy podle Vorlíčka zaměření se na inovace (jmenovitě Dánsko) nebo jako v případě Francie a Německa zmírnění dopadu končícího systému mléčných kvót. Pokud jde o inovace v rámci rozvoje venkova, ty ČR při stanovení upřesňujících pravidel podporuje. Oproti tomu platbu do mléčného sektoru odmítáme, neboť nové členské státy nebudou mít možnost využít modulované prostředky dříve než v roce 2012 a nebyl by tak zachován jednotný přístup v EU-27.
Pokud jde o určení modulovaných prostředků na nové výzvy, převažuje napříč členskými státy názor na ponechání dostatečné míry flexibility. Snahou je dosáhnout toho, aby legislativní návrh reflektoval dosavadní aktivity členských států v dané oblasti prostřednictvím stávajících Programů rozvoje venkova.
Zdroj: Agroweb