Renata Šarjaková, 2. říjen 2008
Nízké ceny působí nervozitu

V současnosti je resort zemědělství zkrácen o částku, která je historicky nejvyšší. Na druhou stranu plně běží Program rozvoje venkova, což znamená, že zemědělci i malé obce mohou z fondů Evropské unie čerpat ročně miliardy korun. Jsou to peníze, které v minulosti neměli k dispozici, řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič minulý týden na krajských dožínkách v Hradci Králové.

Právě škrty v rozpočtu v oblasti zemědělství byly totiž jedním z témat diskuse u kulatého stolu, která se uskutečnila již tradičně v rámci dožínek Královéhradeckého kraje. „Při vší té složité situaci bude resort zemědělství dělat vše pro to, aby v rámci našeho rozpočtu i v rámci evropských pravidel vyjednal co nejlepší a nejspravedlivější podmínky,“ ujistil ministr zemědělce. Prezident Agrární komory Jan Veleba zopakoval, že navržený rozpočet je pro komoru nepřijatelný. Podle něj místo toho, aby se čeští zemědělci přibližovali podmínkám svých kolegů v sousedních zemích, nedorovnáním přímých plateb by se vraceli na úroveň minulých let. „My bychom nebyli tak nervózní, kdyby ceny mléka a obilí byly na takové úrovni jako vloni. Ale ono to přichází v době, kdy se ceny obilí vrátily tři roky zpět, ceny mléka prolomily hranici osmi korun za litr a taková cena nezabezpečí ani splácení bankovních úvěrů,“ konstatoval Veleba. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek na dožínkách uvedl, že v době supermarketů se lidé domnívají, že mohou mít všechno a bez zemědělství se obejdeme. „Ale když o tom začneme uvažovat, tak víme, že to není pravda,“ zdůraznil.
Ministr i Veleba pak ve svém projevu podotkli, že letošní žně, co do výsledku sklizně dopadnou velmi dobře. „V Královéhradeckém kraji průměrný výnos obilovin dosáhne kolem šesti tun a tento region patří spolu s Hanou a Zlínským krajem k nejbohatším krajům co do sklizně obilí,“ doplnil Veleba.
Předsednictví se blíží Gandalovič pak v diskusi připomněl, že předsednictví v Evropské unii se blíží mílovými kroky a ČR má představu, co by chtěla v jeho rámci dosáhnout. „Nebudeme ale ti, kteří budou agendu určovat,“ upozornil ministr. V současné době se projednává revize společné zemědělské politiky, tzv.health check. „Původně byla společná zemědělská politika dohodnuta až do konce roku 2013, nicméně je jasné, že určité úpravy se udělat musejí. Otázka je, jaké úpravy to mají být a jaký mají mít rozsah,“ informoval ministr s tím, že healt check se projednává již dva roky a první návrhy pro nás byly nepřijatelné. ČR se podařilo výrazně zmírnit původní nefér návrhy Evropské komise na seškrtání přímých plateb, které by měly selektivní dopad pouze na některé členské státy, přičemž Česká republika by patřila mezi ty nejpostiženější. Původní návrhy Komise byly zcela v rozporu se zamýšleným ozdravením konkurenceschopnosti evropského agrárního sektoru. „Své priority máme nastaveny tak, že bychom chtěli mluvit o přímých platbách po roce 2013. Chtěli bychom co nejvíc argumentovat ve prospěch přímé platby na plochu, tzn. SAPS a do jisté míry se zasloužit o to, aby i ostatní země přemýšleli, že SAPS je pro společnou zemědělskou politiku v rámci celé Evropské unie velmi jednoduchým schématem,“ prozradil ministr. Další oblast , na kterou by se ČR chtěla zaměřit, je kvalita a bezpečnost potravin a otázka geografických označení původu. „Česká republika si v tom vede poměrně dobře, za dobu čtyř let členství už máme hodně přidělených známek geografického označení a svým způsobem máme i negativní zkušenosti, to je zkušenosti určitých sporů, které máme například se Slováky nebo Poláky o označování výrobků,“ přiblížil ministr s tím, že témat je celá řada. Zdůraznil, že jde o klíčové záležitosti našeho zemědělství. „Proto musíme věnovat co největší pozornost tomu, abychom vyjednávání ovlivnili takovým způsobem, aby nás nedostalo zpátky do nevýhodné pozice,“ prohlásil. Jako příklad uvedl špatně vybojované podmínky v oblasti produkce cukru. „Jakoby někdo napsal tuto reformu tak, aby u nás co nejvíce zemědělců odešlo od pěstování cukrovky, aby se co nejvíce cukrovarů rozhodlo pro restrukturalizaci, tedy ukončení výroby cukru,“ sdělil. Nicméně nesmíme zapomínat na zásadní limitující faktory, které budou ztěžovat výkon našeho předsednictví a citelně zasáhnou i resort zemědělství: od jara bude vrcholit předvolební kampaň pro červnové volby do Evropského parlamentu a ke svému konci se také bude blížit funkční období současné Evropské komise. Otázkou také zůstává osud tzv. Lisabonské smlouvy, která by měla výrazné dopady do legislativního procesu agendy společné zemědělské politiky, doplnil.
Europoslanec Oldřich Vlasák připomněl, že z hlediska přípravy je třeba vnímat, že přímé platby budou postupně klesat. Mimochodem se sníží i procento, které je v rozpočtu Evropské unie určeno pro zemědělství, a to ze 42 procent na 37 procent. Rozdíl by měl směřovat do tzv. transformace venkova. „To znamená, že peníze budou využívány hlavně na tvorbu nových pracovních příležitostí, na vybudování infrastruktury, na turismus a tak dále,“ vysvětlil Vlasák.
Nejlepší zemědělci kraje V rámci krajských dožínek byli vyhodnoceni také nejlepší zemědělci kraje. Celkem převzalo ocenění 16 podniků a zemědělců v kategoriích pěstitelé obilí, chovatelé skotu, prasat i koz a ovcí. Byla udělena i speciální cena, a to Josefu Rosovi za celoživotní práci pro rozvoj chovu ovcí a koz a vyhodnocena i nejlepší rodinná farma. Tou se stala farma Ivo Hlaváčka z Doudleb nad Orlicí.
Hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík připomněl, že ve vyspělých zemích je běžná podpora domácích zpracovatelů. „Náš kraj nechce zůstat stranou a proto i letos ocení vedle nejlepších zemědělců i nejlepší potravináře a vyhlásí nejlepší potravinu roku,“ řekl. Letos se této soutěže zúčastnilo 32 firem z regionu. Nejlepší potravinářské výrobky pak vybíralo 6940 lidí. Celkovým vítězem se stala Pekárna Lično s produktem Ličenský chléb, který získal celkem 1296 hlasů. Vítězná firma obsadila i druhé místo, když její sváteční koláče obdržely 983 hlasů. Na třetím místě pak skončily Pekárny a cukrárny Náchod s croissantem Kubíček – Nugát s čoko polevou.

Zdroj: Agroweb


Hodnocení => průměr 041
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář