Podle zprávy, kterou vydala Konfederace italských farmářů, ztrácí italské zemědělství více než 5 mld € ročně, kvůli podvodům, ilegálním dovozům zemědělských produktů a výjimečným situacím.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Panel WTO porušil pravidla obchodu, protože odmítá schválit GMO na dobu 4 let. Ve zprávě otištěné na 1 050 stránkách se WTO přiklonila ke straně, která stížnost podala (US, Kanada a Argentina). EU měla moratorium na povolení GMO mezi červnem 1999 a srpnem 2003.
První setkání s generálním ředitelem Dg Agri Demarty. Zmínil se o biopalivech a iniciativě Komise. Měla by se připravit možnost povinného míchání, není ani potřeba příliš velkých daňový úlev. Ale u hlasování o daňových a fiskálních otázkách by měla být zavedena možnost kvalifikované většiny, protože je i v ČR dost rozdílných názorů.
Jediným bodem odpoledního jednání byla biomasa a bioenergie. Iniciativa Komise je sice dobrá věc, ale poněkud kulhá za USA, které nedávno prohlásilo, že během příštích 3 let postaví 900 nových továren na biopaliva. Cíle: - zlepšit bezpečnost dodávek
- snížit skleníkový efekt
- podpořit ekonomiku na venkově.
Jak oznamuje DBV se situace v posledním čtvrtletí v sektoru zlepšila a pozice farmářů, především finanční hodnocení, je nejvyšší za poslední 4 roky. V poslední čtvrtletí došlo k zvýšení hodnocení o 21 bodů, přisuzuje se to větší důvěře v novou vládu. Vznikla též řada příležitostí k možným investicím, které jsou potřebné po letech čekání a úspor.
Na nátlak Francie, rozhodla Komise, že od 1. února bude platit režim certifikátů na dovozy jablek z třetích zemí, s podmínkou složit záruku 15€ na tunu. To má umožnit mít přesné a rychlé informace o úrovni dovozů EU, i když to nepředpokládá zavedení ochranných opatření trhu při větších objemech dovozů.
Až po oznámení Evropské komise, jaké výše dosáhne tzv. restrukturalizační rezerva, vzniknou podmínky pro jednání o jejím rozdělení. Shodli se na tom účastníci jednání mezi zástupci Ministerstva zemědělství s představiteli Agrární komory a Unie chovatelů.
Agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky na prezidiu COPA/COGECA.